Wszystkie odmiany wegetarianizmu

Rodzaje diet wegetariańskich

Najogólniej mówiąc, dieta wegetariańska polega na nie jedzeniu mięsa. Czy wiesz jednak, że jest kilka rodzajów diet wegetariańskich. Niektóre z nich są bardzo radykalne, inne mniej restrykcyjne. Jeśli przymieszasz się do ograniczenia, bądź niejedzenia mięsa, koniecznie przeczytaj, na czym polegają poszczególne z nich.

Czy wiesz, że zwolenników diet roślinnych w Polsce stale przybywa? Według raportu opublikowanego przez CEBOS w 2014 roku ok 1% naszego społeczeństwa to wegetarianie.

8 odmian diety wegetariańskiej

Wiesz już, że dieta wegetariańska to sposób żywienia opierający się na produktach roślinnych, ale czy wiesz, że w zależności od spożycia pozostałych składników może jej być aż dziewięć rodzajów? Najbardziej restrykcyjną wersją wegetarianizmu, w której rezygnujemy ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, jest weganizm, najmniej restrykcyjną jest fleksitarianizm. Co ciekawe aktualnie dieta fleksitariańska, obok diety DASH i diety śródziemnomorskiej uważana jest za jeden z najzdrowszych sposobów żywienia. Patrząc na ilość odmian Wegetarianizmu, na pewno zastawiasz się czy to tylko moda? Czy może faktycznie ten sposób żywienia jest zdrowy? Biorąc pod uwagę czynniki środowiskowe oraz zdrowotne, odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska zdecydowanie zasługuje na miano zdrowej i modnej ( świadczy o tym coraz większa liczba osób wybierających ten model żywienia)

Odmiany diety wegetariańskiej

W zależności od spożycia poszczególnych produktów pochodzenia zwierzęcego wegetarianizm ma kilak odmian. I tak wyróżniamy:

  1. Fleksitarianizm
  2. Semiwegetarianizm
  3. Pescowegetarianizm
  4. Laktoowowegetarianizm
  5. Owowegetarianizm
  6. Weganizm
  7. Frutarianizm
  8. Witarianizm

Fleksitarianizm

Najprościej rzecz ujmując to dieta polegająca na ograniczeniu jedzenia mięsa i mięsnych produktów. Fleksitarianizm nie ma sztywnych zasad i wiąże się nie tylko z dietetycznymi potrzebami ludzi, stąd często mówi się też o nim jako o stylu życia. To ty decydujesz czy i jak często sięgasz po mięso.

Semiwegetarianizm

Często mylony jest z fleksitarianizmem. Ten model żywienia bazuje na roślinach, ale raz na czas dopuszcza spożycie drobiu, ryb i nabiału. Semiwegetarianie nie jedzą również mięsa czerwonego. Sewi-wegetarianin nie jada więc wybranych rodzajów odzwierzęcych produktów, a fleksitarianin ogranicza w ogóle ich spożycie (wszystkie rodzaje mięs jada się rzadziej).

Pescowegetarianizm (Ichtiwegetarianizm)

To odmiana diety semiwegetariańskiej . Osoby na tej diecie mogą jeść prócz produktów pochodzenia roślinnego także ryby. To jedna ze zdrowszych diet wegetariańskich. Niestety ma zasadniczy minus – jeśli jemy dużo ryb, trzeba uważać na ich pochodzenie i jakość!

Laktoowowegetarianizm

To jedna z najzdrowszych odmian wegetarianizmu. Jej zwolennicy mogą spożywać zarówno jaja, jak i mleko oraz jego przetworów, a także miód. Dzięki temu zastawowi łatwo można zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu. Osoby odżywiające się w ten sposób rzadko miewają niedobory pokarmowe: jaja są dobrym źródłem żelaza i witaminy B12, nabiał wapnia.

 

Owowegetarianizm

W tym modelu diety wegetariańskiej znajdują się jaja, ale nie ma produktów mlecznych.

Weganizm

To jedna z bardziej rygorystycznych odmian wegetarianizmu. Jest ścisłą dietą roślinną, opartą wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego.

Frutarianizm

To również przykład diety ściśle wegetariańskiej. Polega na spożywaniu wyłącznie owoców, orzechów i nasion. Frutarianizm w Polsce nie jest często spotykany. Nadal największe grono zwolenników ma poza granicami naszego kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Mimo że owoce są zdrowe, należy podkreślić, że dieta ta stosowana przez dłuższy czas powoduje ogromne spustoszenie organizmu, bo nie można z dopuszczalnych produktów żadnym sposobem ułożyć pełnowartościowego menu.

Witarianizm

Odmiana wegetarianizmu zwana dietą surową „raw”, oparta głównie na warzywach, owocach, kiełkach, orzechach. Witarianie jedzą tylko te warzywa i owoce, które nie zostały poddane obróbce termicznej, jednak również. Analizując wypowiedzi specjalistów, możemy zauważyć, że ten model żywienia wskazują na duże utrudnienia, jeśli chodzi o dostarczenie organizmowi witarianina wszelkich wartości odżywczych.

mgr inż. Aleksandra Porębska

dietetyk