Detoks cyfrowy

Detoks cyfrowy – co to takiego?

Choć tego nie widać, praca dietetyka to często długie godziny spędzone przed komputerem. Układanie planów żywieniowych, przygotowywanie prezentacji, pisanie wpisów na media społecznościowe to wszystko sprawia, że jestem osaczona elektroniką.

Z drugiej strony mam wiedzę, że zdrowy styl życia to nie tylko dieta i ruch, ale także ograniczenia czasu spędzanego przed monitorami ekranowymi. Z racji tego, że mój wzrok odczuwa już niekorzystne skutki pracy „biurowej” od jakiegoś czasu korzystam z filtrów, które blokują emisję niebieskiego światła na moim laptopie czy telefonie. I choć nie jest to wyjście z sytuacji, bo pracy nie rzucę, to znacznie poprawia jej komfort.

Detoks cyfrowy to wyzwanie, które przydałoby się nam wszystkim. Polega na ograniczeniu spędzania czasu przed telewizorem, komputerem czy telefonem. Może polegać na ograniczeniu użytkowania tych urządzeń w ciągu dnia, ale super sprawdzi się nawet jeden dzień bez tych gadgetów. Tylko czy wytrzymasz?

Detoks cyfrowy, dlaczego warto?

Rozmawiając z moimi pacjentami coraz częściej ich wieczór wygląda tak, że do późnych godzin skrolują Instagram, odpowiadają na e-maile, przesyłają raporty do pracodawcy czy przeglądają inne media społecznościowe. Taki cyfrowy detoks, przerwa zaledwie 1-dniowa przyniesie Ci ogromne korzyści zdrowotne. Przede wszystkim znajdziesz czas na swoje własne myśli, na zaplanowanie dnia, na siebie, na bliskich. Dodatkowo twój wzrok odpocznie!

Wszyscy już pewnie słyszeliście o niebieskim świetle emitowanym przez urządzenia elektroniczne (TV, laptop, komórka) i o tym, jak może ono zakłócać sen. Ostatnio pojawiły się badania, które pokazują, że korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem, może opóźnić nasz wewnętrzny zegar i tłumić melatoninę (hormon), który powoduje senność.

Używanie urządzeń elektronicznych przed snem zwiększa również Twoją czujność w czasie, gdy powinieneś/aś się już się relaksować i wyciszać. Taka sytuacja opóźnia Twoją porę snu i może zmniejszyć ilość spokojnego snu REM, który jest tak istotny każdej nocy. Wszystko to może prowadzić do chronicznego niedoboru snu. A jest to tak ważne, że informacja odnośnie prawidłowej ilości snu i ograniczenia pracy przy monitorach ekranowych pojawiła się w najnowszej piramidzie zdrowego żywienia dla dzieci! Czekam, aż pojawi się w wersji dla dorosłych.

To co? Do działa! Trzymam kciuki za Ciebie i mam nadzieje, że dzięki takiemu detoksowi poczujesz się znacznie lepiej!